Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak dużo śmieci produkujemy każdego dnia. Picie drinków, koktajli czy lemoniady przez plastikową słomkę jest bardzo wygodne, ale nie jest to ekologiczne rozwiązanie. Wszystko ze względu na to, że tak naprawdę jest ona jednorazowego użytku. Warto więc poszukać alternatywy, takiej jak słomki bambusowe. Oto ich najważniejsze zalety.

Czym są bambusowe słomki?

Słomki bambusowe są wykonane z bambusa. Co ciekawe, podczas ich produkcji nie wykorzystuje się kleju czy innych, chemicznych substancji, są bezpieczne w użytkowaniu zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Słomki są wyrabiane z jednego kawałka bambusa. To roślina, która nie potrzebuje stosowania nawozów, aby szybko rosła.

Zalety słomek bambusowych

Wykonane z bambusa słomki mają kilka istotnych zalet, które zachęcają do zakupu. Najważniejsze jest to, że są one przystosowane do wielokrotnego użytku, dlatego nie trzeba ich wyrzucać zaraz po wypiciu napoju. Jednocześnie utrzymanie słomek w czystości nie stanowi problemu, wygodnie się je myje za pomocą specjalnych, małych wyciorków. Jeśli piliśmy przez nie bardzo aromatyzowane napoje, możemy wywabić zapach, używając octu.

Słomki bambusowe mają też inne atuty, o których należy wspomnieć:

  • są szybkoschnące, a do tego lekkie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać je ze sobą na wyjście do znajomych lub do pubu i w ten sposób ograniczyć ilość wytwarzanych przez siebie śmieci. Po wypiciu drinków można szybko umyć słomkę, wysuszyć i schować z powrotem do torebki bądź plecaka;
  • nie zmieniają smaku napoju i nie miękną pod jego wpływem. Z tego względu nadają się one do picia zimnej lemoniady, jak również ciepłej herbaty czy grzanego piwa lub wina. Tego typu produkty nie wchodzą w żadne reakcje z żywnością, są w 100% bezpieczne w użytkowaniu;
  • są trwałe, dlatego możemy po nie sięgać tak często, jak chcemy. Przeciętnie możemy ich używać przez 6-8 miesięcy;
  • są biodegradowalne. Jeżeli po dłuższym czasie słomki przestaną nadawać się do użytku, wystarczy wrzucić je do kontenera na odpady organiczne lub do kompostownika;
  • są dostępne w kilku rozmiarach. Bardzo często sami możemy zdecydować o długości słomek, więc mamy pewność, że picie napojów będzie komfortowe, niezależnie od wysokości szklanki.

Czy warto kupić bambusowe słomki?

Jeżeli chcemy być bardziej eko i lepiej zadbać o środowisko, warto rozważyć zakup bambusowych słomek. Nie jest to bardzo duży wydatek, a poza tym możemy zrobić krok do przodu w kierunku życia less waste. Bambus jest ekologicznym surowcem i bardzo dobrze zastępuje wciąż wszechobecny plastik.

Background obraz autorstwa freepik - www.freepik.com